Event Date

For Routegadget, where you can plot your route and see which way others went, see: Langley Park - Routegadget.

For a series of photos taken during the event, please see the Flickr album at: Langley Park - Photo Album

White (10 controls)

  1  Joel Taylor                                   TVOC M12   7:10 
  2  Joe Richards + 1                               IND M8   13:53 
  3  Nathan Taylor                                 TVOC M10  16:39

Yellow (10 controls)

  1  Joel Taylor                                   TVOC M12  11:29 
  2  Kurandip Chahal & Matthew Twomey               IND M16  11:30 
  3  Hassan Mahmood & Damon Gallom                      M16  12:43 
  4  Maddie Woodcock                                IND W9   14:40 
  5  Charlie Hearn                                  IND M9   15:45 
  6  Amelia Collins-Patel                           IND W20  16:41 
  7  Joe Richard                                        M7   16:58 
  8  Gill Taylor                                   TVOC W35  17:17 
  9  Lauren Colney                                  IND W9   19:44 
 10  Luca Calabrese & Amar Dade                     IND M16  20:34 
 11  Dylan Gibbs                                        M8   24:45 
 12  Charlotte Burfitt                                  W6   27:37 
     -------------------Yellow standard--------------------
 13  Charlotte Alderson + 1                         IND W9   28:11 
 14  Megan Lapham                                   IND W8   37:39 
 15  Rose Coppock                                       W7   37:51 
 16  Hugo Lapham + 1                                IND M5   37:53 
 17  Tabby Coppock                                      W5   40:36 
 18  Aliyah Gerrish & Alycia Koutsoudis             IND W16  40:44 
 19  Tony Corsini                                       M50  41:28 
 20  Joanne Carty                                       W40  42:13 
 21  Ciara Smith & Ellena Rollock & Emmalise Austin IND W16  42:34 
mp   Casey Smyth & Harry Coles                      IND M16  11:31 Missing no 10
mp   Joe Palmer & Luca Romero                       IND M16  14:25 Missing no 9
     Jamie Wilson & Steven Smith                        M16  dnf   No finish time

Orange (15 controls)

  1  Chris Gilligan                                    TVOC  19:01 
  2  Carol Foy                                     TVOC W35  34:45 
  3  Anne Halson                                    BKO W45  41:33 
  4  Sophie Shindler                                IND W12  43:47 
  5  Mark Slater                                        M40  44:07 
  6  Alex Halson                                    IND M10  46:03 
  7  Dillon Cook                                        M14  46:49 
  8  Oliver W. Smith                                IND M10  46:52 
  9  Alistair Wynne                                 IND M10  46:53 
 10  Hester Cook                                        W12  48:42 
 11  Pilar Gomez                                    BKO W35  50:54 
 12  Emma Waite                                     BKO W45  55:06 
 13  Oliver Wilkinson +2                            IND M8   60:00 
     -------------------Orange standard--------------------
 14  Jerry Newcombe                                BADO M60  65:07 
 15  O&L Jukes                                      BKO W19  68:05 
 16  Joe Beech                                          M13  69:06 
 17  Isobel Glonek                                  IND W8   69:10 
 18  Melanie Ralph                                      W50  80:03 
 19  Rachel Ben Tor Juno Wilcox                         M5  101:28 
 20  Harry Fitzgerald                                   M10 103:07 
 21  Thomas Berry                                       M9  103:09 
 22  Karen Aloe                                         W50 121:19 
mp   Silvia Alcove                                  IND W21  57:08 Missing no 15
     Ivan Kacarevic                                     M36  dnf   No finish time
     Mili Mladenovic                                    F33  dnf   No finish time
     Michael Thorpe                                  SN M14  rtd   Missing nos 7-15

Light Green (15 controls)

  1  Adam Methven                                   BKO M12  32:51 
  2  Allan Williams                                 WCH M45  33:04 
  3  Andrew Southwood                               BKO M50  35:16 
  4  Dougie Cochran                                TVOC M45  37:00 
  5  Steve Waite                                    BKO M50  38:40 
  6  Robert Thorpe                                   SN M16  39:08 
  7  Phil Arnold                                   TVOC M40  39:32 
  8  Dominic Bowers                                  HH M14  40:09 
  9  James Stevens                                  BKO M21  40:22 
 10  Gillian Bowers                                  HH W45  40:23 
 11  James Waite                                    BKO M14  41:20 
 12  Jane Courtier                                  BKO W60  41:41 
 13  David Thorpe                                    SN M50  43:17 
 14  Peter Entwistle                                BKO M65  44:16 
 15  Trevor Etherington                             BKO M55  44:45 
 16  Hamish Weir                                     SN M14  46:08 
 17  Alan Bowers                                     HH M45  46:22 
 18  Rachel Banham                                 TVOC W21  46:38 
 19  Paul Smith                                    BADO M50  46:39 
 20  Jacqui Briggs                                  BKO W55  47:20 
 21  Louise Weir                                     SN W50  47:33 
 22  Carys Sharp                                   SWOC W50  48:00 
 23  Kjell Tullus                                  SLOW M65  48:09 
 24  Robert Balding                                 BOF M70  48:38 
 25  Amelia Wing                                    IND W12  48:58 
 26  Christine Artus                                BKO W60  49:01 
     -----------------Light Green standard-----------------
 27  Guy Hutchins                                   IND M14  49:55 
 28  Pauline Sinclair                              TVOC W40  49:58 
 29  Felix Morcom + 1                               IND M8   54:03 
 30  Mel Golding                                    BKO W45  57:19 
 31  Roger Cliffe                                  TVOC M45  58:19 
 32  Yvonne Hodson                                 TVOC W70  58:37 
 33  Alison Banham                                  IND W55  60:01 
 34  Eoin Sharkey                                   BKO M50  62:36 
 35  Andrew Murphy                                  IND M21  71:46 
 36  Nicky Parry                                    BKO W45  79:14 
 37  William Hylton                                 BKO M14  94:31 
 38  David & Shirley Lattimore                  BKO M60/W60 106:59 
 39  Ethan Murphy & Max Errington                       M13 121:16 
 40  Hannah Felton                                      W10 127:41 
mp   Steve Nicholas                                     M45  80:04 Missing no 14

Short Blue (18 controls)

  1  Robin Bishop                                  TVOC M50  37:29 
  2  Evan Bowers                                     HH M18  38:52 
  3  Nat Skidmore                                  TVOC M21  39:04 
  4  Chris Gilligan                                TVOC M35  39:19 
  5  Alastair Oates                                BAOC M45  39:20 
  6  John Methven                                   BKO M45  40:31 
  7  John Briggs                                    BKO M55  41:28 
  8  Sue Carter                                    SLOW W50  41:35 
  9  Simon Moore                                    BKO M55  42:14 
 10  Bethany Kippin                                TVOC W18  45:34 
 11  Neil Frankum                                   BKO M45  47:38 
 12  Murray Weir                                     SN M16  48:52 
 13  Tony Harden                                     HH M50  50:13 
 14  Lynne Moore                                    BKO W50  54:03 
 15  Rich Golding                                   BKO M45  54:32 
 16  Alison Smith                                  TVOC W50  54:43 
 17  Harry Wilsdon                                  IND M21  55:17 
 18  Stephen Weir                                    SN M50  56:07 
     -----------------Short Blue standard------------------
 19  Thomas Elgood                                 CHIG M50  56:50 
 20  Colin Godbold                                  BKO M60  57:23 
 21  Peter Riches                                  TVOC M65  58:44 
 22  Dave Royse                                     BKO M30  60:43 
 23  Amy Slatford                                   IND W14  66:35 
 24  Ian Hylton                                     BKO M45  67:43 
 25  Edwin Burlton                                      M21  69:43 
 26  Alison Berry                                       W40  87:24 
 27  Max  & Jon Murray                        IND M10 + M31  99:26 
mp   James Wilkinson                                BKO M21  45:51 Missing no 2
mp   Mark Thompson                                 TVOC M60  58:46 Missing no 7
     Andy Parry                                     BKO M55  dnf   No finish time