Event Date

Final Results for SCOL 9, Black park, 21/05/2017

We trust you enjoyed Sunday's event in the sunshine and hope to see you all again.

Orange Course change is due to some control descriptions having the incorrect control number for control 214.

We have removed the legs 177 to 214 and 214 to 157 as per normal practice of removing the leg to a problem control and the leg after.

BKO apologise for this mistake and the time taken to reissue the results.

Lost property: one pair of sunglasses.

White (length 1.8km, climb 5m, 10 controls)

  1  Nathan Taylor                      TVOC M10  11:33 
  2  Lucy Townley                         SN W10  15:58 
  3  Isla Clarke                         IND W10  17:03 
  4  Robin Inness                        BKO M10  17:09 
  5  Amelie Clarke                       IND W10  17:26 
  6  Anna Maria Yaneva                  TVOC W10  20:50 
  7  Krum Yanev                         TVOC M3   30:27 
  8  Max  , Lyra Cooper  + 1 S         IND W3/W1  30:35 
  9  Tara Davies Gergia Thornton + 1 IND W8/9/10  44:43 
     --------------White standard---------------

Yellow (length 2.2km, climb 5m, 10 controls)

  1  Joel Taylor                        TVOC M12  12:29 
  2  Fenella Greatrix                  STAND W12  21:24 
  3  Luca & Sophia Zurek           STAND M12/W12  22:17 
  4  Robert Blades                       IND M9   25:16 
  5  Stephen Cunnane                    TVOC M10  28:48 
  6  Hugo Cheshire                       IND M14  29:54 
  7  Cecilia Hayward-Bhikha +S          SLOW W10  30:52 
     --------------Yellow standard--------------
  8  Charlotte Alderson                STAND W9   33:32 
  9  Maddie McLaren                      IND W11  39:54 
 10  Alistair Speedie                        M12  45:05 
 11  Matteo Rebora                      SLOW M10  49:42 
 12  Anna Fletcher + 2 adults + Leon     IND W5   58:06 
     Anna Cawley                       STAND W10  dnf   No finish time
     Lauren Cloney                     STAND W9   rtd   Missing nos 5-10

Orange (length 3.2km, climb 5m, 10 controls)

  1  Adam Methven                        BKO M12  19:07 
  2  Tom Inness                          BKO M14  25:08 
  3  Carys Sharp                        TVOC W12  25:31 
  4  Yvonne Green                       TVOC W21  25:59 
  5  Tommy Rollins                        SN M10  31:26 
  6  Robert Harris                       IND M45  31:32 
  7  Elena Kippin                       TVOC W16  33:58 
  8  NatalieWing & Bia Teagle       STAND W10/W9  34:03 
  9  Vincent Townley                      SN M14  37:55 
 10  Anna Methven                        BKO W14  39:14 
 11  John Turner                        TVOC M65  40:17 
     --------------Orange standard--------------
 12  Kathryn Turner                     TVOC W60  42:07 
 13  Emma Waite                          BKO W45  44:02 
 14  James Munday                        IND M70  50:44 
 15  Simon Cains                        TVOC M55  51:56 
 16  Thomas Berry                        IND M10  54:05 
 17  Dimitar Gospodinov                  IND M21  63:41 
 18  Roxy & Lindy Harpham            IND W23 W59  92:06 
 19  Jemima Hayward-Bhikha              SLOW W15  92:41 
 20  Mary Hollway                        IND W65 107:35 
mp   Sarah Cooper                        IND W21  59:15 Missing nos 6,8
     Divya Verma                         IND W21  dnf   No finish time

Light Green (length 3.6km, climb 15m, 12 controls)

  1  Ben Gostick                          HH M12  39:22 
  2  Olin Davies                        SLOW M14  41:56 
  3  Stephen Waite                       BKO M50  42:58 
  4  James Waite                         BKO M16  43:32 
  5  Laszlo Pap                          VTC M60  43:42 
  6  Anja Lund                          SLOW W14  57:57 
  7  Jamie Lund                         SLOW M14  58:28 
  8  Sophie Shindler + 1               STAND W12  61:20 
     -----------Light Green standard------------
  9  Alex Halson                       STAND M10  62:00 
 10  Jonathon Cains                     TVOC M21  62:31 
 11  Alistair Wynne                    STAND M10  63:06 
 12  Oliver smith + S                  STAND M10  63:56 
 13  Iain McLaren                        IND M50  66:01 
 14  Rosemary Beardow                     HH W60  83:02 
 15  Anne Halson                         BKO W45  87:51 
 16  tim Wiltshire & Garry Harpham       IND M50  92:11 

Short Green (length 3.6km, climb 15m, 13 controls)

  1  Robert Young                         HH M20  32:42 
  2  Andy MacGregor                     BADO M75  37:53 
  3  Alan Jones                          BKO M50  40:53 
  4  Antje Inness                        BKO W45  41:29 
  5  John Farren                        TVOC M80  49:27 
  6  Roger Baker                        TVOC M85  51:20 
  7  Amelia Wing                       STAND W12  57:47 
  8  William Hollway                     IND M55  63:01 
  9  John Harris                        WAOC M70  65:28 
     -----------Short Green standard------------
 10  Jenny Gostick                        HH W50  72:05 
 11  Frances Goldingay                    HH W65  74:57 
 12  Gill Bennett                        BKO W70  76:03 
 13  Thomas Elgood                      CHIG M50  76:22 
 14  Julia Robertson                      QO W60  83:30 
 15  Philip Young                         HH M60  85:14 
 16  Liz Stradling                       BKO W60  88:00 
 17  Penny Parkes                         HH W60  92:40 
mp   Peter Bennett                       BKO M75  52:44 Missing no 1

Green (length 5.1km, climb 20m, 14 controls)

  1  David Rollins                      BAOC M50  41:17 
  2  Pete Inness                         BKO M50  50:19 
  3  Paul Hearn                           HH M50  55:54 
  4  Peter Entwistle                     BKO M65  57:26 
  5  Martin Cook                        SMOC M60  57:51 
  6  Ian Smith                          WAOC M60  57:53 
  7  Garry Parmenter                   HAVOC M70  58:47 
  8  Norman Liley                      GRAMP M60  59:12 
  9  Boryana Peeva                      TVOC W45  60:00 
 10  Chris Evans                         IND M45  61:15 
 11  Christine Robinson                 SLOW W60  61:31 
 12  Lucy Paton                           SN W55  61:50 
 13  Rachel Banham                      TVOC W21  62:06 
 14  Doug Greenwood                      BKO M40  62:54 
 15  Phil Stradling                      BKO M55  63:03 
 16  Nigel Saker                        SLOW M65  64:28 
 17  Jane Blackford                     BADO W45  65:32 
 18  Dougie Cochran                     TVOC M45  66:03 
 19  Richard Rae                         BKO M70  67:14 
     --------------Green standard---------------
 20  Toni Whittle                        BKO W45  67:31 
 21  Mark Thompson                      TVOC M60  69:00 
 22  Sue Parker                          BKO W55  70:09 
 23  Lynne Moore                         BKO W50  71:05 
 24  Trevor Etherington                  BKO M55  71:51 
 25  Vesela Chokoeva                    TVOC W40  73:32 
 26  Sue Cooles                           SN W55  74:51 
 27  Katharine Hill                     TVOC W55  79:40 
 28  Alison Saunders                      HH W55  79:52 
 29  Jillian Ullersperger                BKO W55  81:34 
 30  Harry Goldingay                      HH M65  85:47 
 31  Jacqui Briggs                       BKO W55  85:58 
 32  Tim Pugh                             GO M70  87:43 
 33  Ingrid Hellan                       IND W21  87:45 
 34  Andrea Gook                        BADO W45  92:02 
 35  Eoin Sharkey                        BKO M50  94:49 
 36  Virginia Catmur                    SLOW W60 109:36 
 37  Gary Cooles                          SN M55 114:19 

Blue (length 7.3km, climb 25m, 17 controls)

  1  Chris Young                          HH M21  58:22 
  2  Alun Jones                         TVOC M60  58:59 
  3  Katrina McLeod                    LUUOC W21  60:29 
  4  Zlatko Peev                        TVOC M45  60:56 
  5  Eddie Whittle                       BKO M45  64:24 
  6  Michael Muggeridge                HAVOC M55  64:38 
  7  Keith Belsey                         SN M50  64:54 
  8  John Briggs                         BKO M55  65:20 
  9  Steve Robertson                      QO M60  65:42 
 10  Simon Moore                         BKO M55  65:47 
 11  John Van Rooyen                     SAX M65  66:07 
 12  Yordan Kolev                       SLOW M21  66:32 
 13  Stephen Fletcher                    BKO M65  67:16 
 14  David Saunders                       HH M55  67:22 
 15  Andrew Welsh                      HAVOC M60  67:27 
 16  Nikolay Kolev                      TVOC M50  67:37 
 17  Paul Martin                          SN M50  67:49 
 18  Richard Catmur                     SLOW M60  68:35 
 19  James Cunnane                      TVOC M50  68:55 
 20  Ian Buxton                         TVOC M50  69:30 
 21  Tony Ludford                       BADO M70  73:24 
 22  Raffaella Marin                    SLOW W50  73:48 
 23  Georgi Gospodinov                   BKO M50  74:10 
 24  Tom Edelsten                       CHIG M70  74:12 
 25  Stefan Peykov                      TVOC M50  75:06 
 26  Kevin Parkes                         HH M55  76:00 
 27  Jeremy Hill                        TVOC M60  76:43 
 28  Terence Hosking                     BKO M50  77:34 
 29  Sue Buxton                         TVOC W50  77:52 
 30  Rebecca Dal Bon                    SLOW W21  79:01 
 31  Serena Ludford                     BADO W50  79:41 
 32  Matthew Harden                       HH M18  80:30 
 33  Laurie Rose                        BADO M60  81:07 
 34  Andy Parry                          BKO M55  82:11 
 35  Peter Riches                       TVOC M65  83:49 
 36  Zsolt Podolyak                       SN M45  84:26 
 37  Tony Harden                          HH M50  85:13 
 38  Debra Robinson                       SN W50  85:31 
     ---------------Blue standard---------------
 39  Annie Andonova                       GO W21  89:46 
 40  Mike Shires                        TVOC M40  92:25 
 41  Ian Hylton                          BKO M45  94:01 
 42  Lisa Methven                        BKO W45 102:31 
 43  Heidi Lloyd                        TVOC W40 123:13 
mp   Jim Prowting                       TVOC M70  73:10 Missing no 3
mp   Neil Gostick                         HH M55  77:27 Missing no 3
     Chris Rose                         BADO W60  rtd   Missing nos 14-17
     Fiona Tam                          SLOW W21  rtd   Missing nos 6-17

Brown (length 9.9km, climb 35m, 23 controls)

  1  Pavel Prochazka                     BKO M21  57:35 
  2  Samuel Fielding                      HH M20  58:51 
  3  Matthew Schepisi                   SLOW M21  61:03 
  4  Michael Krajewski                  SLOW M35  63:29 
  5  Sarah Rollins                        SN W40  64:22 
  6  Jan Travnicek                      TVOC M40  64:33 
  7  Laurence Townley                     SN M45  67:22 
  8  Kevin Fielding                       HH M45  67:31 
  9  Ben Green                          TVOC M40  70:13 
 10  Dan Safka                           IND M21  73:55 
 11  Simon Kippin                       TVOC M45  75:50 
 12  John Methven                        BKO M45  77:01 
 13  Jack Smith                          NOC M20  77:53 
 14  Matthew Grant                        SN M40  79:28 
 15  Craig Blackford                    BADO M45  80:05 
 16  Mark Saunders                       BKO M35  84:05 
 17  Rob Woods                          RAFO M45  84:29 
     --------------Brown standard---------------
 18  Sue Carter                         SLOW W50  89:20 
 19  Charles Gook                       BADO M50  89:21 
 20  Jean-Baptiste Carpentier            LOK M45  92:20 
 21  Colin Palmer                       TVOC M21  95:09 
 22  Andy Robinson                      SLOW M60  95:25 
 23  Chris Poole                        RAFO M55 105:56 
 24  Rich Golding                        BKO M45 111:09 
 25  Gerald Spencer                      BKO M45 114:35 
 26  Thomas Venn                        TVOC M35 118:43 
mp   Simon Turton                        BKO M50  82:49 Missing no 22
     Matt Belous                         IND M21  rtd   Missing nos 19-23