Event Date

Results for Saturday Winter Series, Snelsmore Common, 09/12/2017

Please be aware we have voided control 233 on Light green and Short Blue courses due to being unreliable. 

For some photos taken at the event by David Jukes, see his Flickr album at: BKO Saturday Event - Snelsmore

White (length 1.3km, 11 controls)

  1  Pauline Sinclair           TVOC W40  17:50 
  2  Anne Saunders               NWO W65  26:09 
     ----------White standard-----------

Yellow (length 2.1km, climb 10m, 11 controls)

  1  Joel Taylor                TVOC M12  12:46 
  2  Nathan Taylor              TVOC M10  18:08 
     ----------Yellow standard----------
  3  Ozlem, San, & Tuna Celik IND FAMILY  54:45 

Orange (length 2.4km, climb 35m, 11 controls)

  1  Brian Sewell                BKO M60  47:04 
  2  Sasha Marriage +1           BKO W14  49:34 
  3  Allan Leslie                IND M50  51:28 
  4  Leah & Tillie Jukes         BKO W21  54:00 
  5  Kathy Hodgson               IND W45  64:02 
     ----------Orange standard----------
  6  Alan Gracey                 BKO M45  77:05 

Light Green (length 3.4km, climb 45m, 11 controls)

  1  Mike Bray                    SN M60  33:43 
  2  Stephen Waite               BKO M50  34:18 
  3  Fiona Clough                BKO W55  41:05 
  4  Glyn Thomas                 BKO M55  42:40 
  5  Ian Hylton                  BKO M45  44:34 
  6  Greg Birdseye              TVOC M70  45:39 
  7  Jenny Bray                   SN W60  45:40 
  8  Jeffrey Holbrook            IND M60  46:57 
  9  Cliff Thorne                BKO M60  47:01 
 10  Peter Entwistle             BKO M65  47:56 
 11  Jacqui Briggs               BKO W55  47:58 
 12  Heidi Lloyd                TVOC W40  49:42 
     -------Light Green standard--------
 13  Eoin Sharkey                BKO M50  51:51 
 14  Jane Courtier               BKO W60  53:46 
 15  Sue Hunt                    BKO W55  55:59 
 16  Richard Rae                 BKO M70  59:59 
 17  David Berger                IND M55  63:21 
 18  Adrian Dawson             SARUM M55  77:35 
 19  Mel Golding                 BKO W45  80:31 
     Mark Test Control           IND M7   dnf   No finish time
     Daniele Fawkner-Corbett     BOK W65  dnf   No finish time

Short Blue (length 5.8km, climb 85m, 15 controls)

  1  Jan Travnicek              TVOC M40  36:34 
  2  Thomas Howell                SN M16  39:26 
  3  Mike Frizzell              BADO M55  44:32 
  4  Roger Thetford             TVOC M55  46:17 
  5  Alfie Bullus                 OD M18  46:22 
  6  James Wilkinson             BKO M21  48:53 
  7  Simon Moore                 BKO M55  52:11 
  8  John Briggs                 BKO M55  52:44 
  9  Mikhail Gryaznevich        TVOC M60  53:02 
 10  Tony Ludford               BADO M70  55:30 
 11  Derick Mercer               BKO M50  57:50 
 12  Serena Ludford             BADO W50  59:18 
 13  Gary Mills                 TVOC M60  60:45 
 14  Simon Turton                BKO M50  61:18 
 15  Andy Parry                  BKO M55  64:02 
     --------Short Blue standard--------
 16  Ali Kempson                TVOC W50  64:07 
 17  Kaji Limbu                 EBOR M21  64:44 
 18  Rich Golding                BKO M45  65:32 
 19  Nigel Clemens              SLOW M50  68:53 
 20  Laurie Rose                BADO M60  69:54 
 21  Colin Godbold               BKO M60  77:05 
 22  Heather Walton             SLOW W55  80:30 
 23  Richard Stanhope           SLOW M60  82:59 
 24  Peter Rees                   SN M40  84:57 
 25  Philip Fawkner-Corbett      BOK M65  88:14 
 26  Chris Rose                 BADO W60  96:24 
 27  Ruth Rhodes                  SO W75 106:27 
mp   Tim Hughes                 TVOC M65  64:45 Missing no 10
     John Walmsley               WIM M60  rtd   Missing nos 8-11