Event Date

Routegadget is now available for you to add your routes for this event at http://www.bko.routegadget.co.uk/rg2/#135

Results for Bloom Wood - May 18, Bloom Wood, 25/05/2018


White (length 1.5km, climb 60m, 8 controls)

mp   Harriet Parke               BKO W9   25:27 Missing no 2
mp   Clare Skidmore             TVOC W21  54:35 Missing no 2

Yellow (length 0.3km, climb 75m, 10 controls)

  1  Alistair Wynne              BKO M11  28:37 
  2  Sophie D                        W11  30:54 
  3  Georgina D                      W7   40:55 
  4  Francis D                       M4   41:55 
  5  Fletcher Family                 IND  44:46 
  6  Ramos Family                    IND  46:07 
     ----------Yellow standard----------
  7  Maddie Woodcock             BKO W10  47:54 
  8  Natalie Wing                BKO W10  47:57 
  9  Matthew Gracey              BKO M12  49:07 
 10  Munday James                BKO M75  49:44 
 11  James and Florence Rogers   IND M7   67:22 
mp   Catherine Springett         BKO W60  83:59 Missing no 1

Orange (length 3.0km, climb 90m, 13 controls)

  1  Lottie Parke                BKO W13  47:13 
  2  Flo Parke                   BKO W11  48:05 
  3  Imy Woodcock                BKO W14  48:57 
  4  Amelia Wing                 BKO W12  49:39 
  5  Gill Taylor                TVOC W35  57:46 
  6  Miranda Leigh               IND W12  68:35 
     ----------Orange standard----------
  7  Gareth & Angela Jones IND M65 & W55  73:36 

Light Green (length 3.6km, climb 110m, 12 controls)

  1  Terence Hosking             BKO M50  39:37 
  2  Peter Entwistle             BKO M65  40:58 
  3  Mark Foxwell                BKO M50  42:27 
  4  Jim Wilson                 TVOC M60  45:50 
  5  Roger Hailey                 OD M80  48:34 
  6  Adam Leaf                    HH M55  49:10 
  7  Jemima Hayward-Bhikha      SLOW W18  49:23 
  8  Rachel Banham              TVOC W21  50:07 
  9  Brian Burt                  BKO M55  52:16 
 10  Roger Cliffe               TVOC M45  53:23 
 11  Liz Stradling               BKO W60  53:43 
 12  Sue Parker                  BKO W55  55:32 
 13  Penny Rodgers              TVOC W55  55:46 
 14  Janet Richardson             OD W65  55:48 
 15  Phil M'Caw                   HH M55  56:04 
     -------Light Green standard--------
 16  Jocie Hilton                 SN W12  61:33 
 17  Rosie Walkin               TVOC W55  61:53 
 18  Christine Artus             BKO W65  64:39 
 19  Eoin Sharkey                BKO M50  65:38 
 20  Jacqui Briggs               BKO W55  73:36 
 21  Brian Sewell                BKO M60  75:38 
 22  Rupert Leigh                IND M14  78:50 
 23  Rebecca & Marianne Currie Dale  W21 114:37 
mp   Shirlaine Fasanya          TVOC W21  89:18 Missing nos 7,11

Short Blue (length 5.8km, climb 150m, 19 controls)

  1  Jan Travnicek              TVOC M40  39:46 
  2  Tim Must                   TVOC M50  44:25 
  3  Adam Poole                 RAFO M21  46:19 
  4  Stefan Peykov              TVOC M50  52:42 
  5  Miranda Leaf             DRONGO W21  53:57 
  6  Robin Bishop               TVOC M50  54:18 
  7  Keith Belsey                 SN M50  56:39 
  8  Birbahadur Rai               SN M21  57:09 
  9  Simon Turton                BKO M50  58:28 
 10  Colin Palmer               TVOC M35  60:07 
 11  Nikolay Kolev              TVOC M50  64:02 
 12  Katie Clarke                 SN W45  64:46 
 13  Phil Marsland              SLOW M50  65:12 
 14  John Briggs                 BKO M60  65:14 
 15  Martin Lock                  GO M70  66:16 
 16  Chris Poole                RAFO M55  66:17 
 17  Stephen Fletcher            BKO M65  66:25 
     --------Short Blue standard--------
 18  Tim Hughes                 TVOC M65  66:40 
 19  Chris Evans                SLOW M50  67:25 
 20  Dimitar Gospodinov          BKO M21  68:52 
 21  Georgi GOSPODINOV           BKO M50  68:59 
 22  Phil Stradling              BKO M60  69:53 
 23  Ian Pickering              TVOC M60  70:01 
 24  Andy Parker                BADO M60  70:08 
 25  Neil Fraser                 NWO M55  71:41 
 26  Ian Hall                   RAFO M45  71:53 
 27  Dougie Cochran             TVOC M45  72:01 
 28  Thomas Venn                TVOC M35  72:35 
 29  Andy Parry                  BKO M55  72:48 
 30  Clinton Montague                M21  79:36 
 31  Vlad Boev                   BOF M60  80:23 
 32  Jonathan Steed             BADO M55  85:02 
 33  Alan Gracey                 BKO M45 101:50 
     Nat Skidmore               TVOC M21  dnf   No finish time